Alter-ego: kişinin kendini görebildiği gizli yetenek

Hiç şu terimle karşılaştınız mı alter ego Edebiyatta ve psikolojide bu terim çok yaygındır. Locution ismi Latince "alter" (diğer), "ego" (ben) kelimelerinden gelir ve "başka bir ben" anlamına gelir. Bazı detaylarla daha iyi anlayalım!

Alter-ego nedir?

Alter egoyu tanımlamak için iki tarafa bakmamız gerekir, gerçek ve psikolojik. "Başka bir benlik" anlamı zaten çok şey söylüyor, ancak daha derine bakalım.

Edebiyatta alter ego, edebi bir karakterin gizemli kimliğini ifade eder. Yazarların kitaplarında bu tür bir kamuflaj stratejisini görmek çok yaygındır. Genellikle alter ego, yazarın hayatının bir bölümünü eserlerine koymak için kullanılır. Bu, kişiliğini bir karakter aracılığıyla göstermenin bir yoludur.

Yazarlarının alter egosunu taşıyan binlerce edebi eser görmek çok normaldir. Bu, yazarların kendilerini doğrudan tanımlamadan kitapları aracılığıyla kendilerini göstermelerini mümkün kılar.

Psikolojide alter ego, her insanın ikinci kişiliği olarak tanımlanır. Bu diğer benlik, bu durumda, onu taşıyan insanların bilinçdışıyla tamamen bağlantılıdır. Bir kişi birden fazla kimliğin belirtilerini ortaya çıkardığında tanımlanır ve doğrudan Dissosiyatif Kimlik Bozukluğu .

Öte yandan alter ego, eğer çok yakın ve güvenilirse bir kardeş, bir arkadaş ve hatta bir danışman da olabilir. Bizimkine çok benzer tavırlar sergileyen o yakın kişi olduğunu söyleyebiliriz. Sonuçta, gözlerimiz kapalıyken güvendiğimiz, ancak açıldığında kendimizi görmenin mümkün olduğu biridir.

Karakterler ve alter-ego

VanDosSantos / Pexels

Tanıdığımız pek çok karakterin bir alter egosu vardır, en bilinenleri arasında çizgi romanlardakiler yer alır: Bruce Wayne'den Batman; Peter Parker'dan Örümcek Adam; Bruce Banner'dan Hulk; Superman'den Clark Kent, vb.

Batman'in alter egosu Bruce Wayne tamamen sorumsuz ve kaygısızdır. Öte yandan Batman kararlı, soğuk ve acımasız bir kahramandır; bu da onu kurbanların büyük bir savunucusu yapar. Örümcek Adam'ı temsil eden Peter Parker, kendini aşağı gören ve kadınlar konusunda hiç şansı olmayan genç bir adamdır. Öte yandan kahraman her zaman güç, çeviklik, denge ve büyük bir çekicilik gösterir.

İnanılmaz Hulk'un alter egosu Bruce Banner çok zeki ve duygusal olarak entrikacı bir adamdır. Diğer taraftan, Hulk çok güçlüdür ve öfke duygusu bir süper kahraman olarak görevi için çok önemlidir. Son olarak, Clark Kent her zaman zayıf ve çekingen bir adam olarak karşımıza çıkar, ancak Superman'e dönüştüğünde korkusuz ve çok güçlüdür! İşte alter egolar böyle çalışır.Bu karakterlerin egosu!

Ama şimdi kendinize soruyor olmalısınız: Bir alter ego yaratabilir miyiz? Ve sorunun cevabı: EVET! Aslında, birçok sanatçı sadece bir "diğer ben" yarattıkları için oldukları kişidir. Beyoncé kendini utangaç ve çekingen olarak görüyor, bu yüzden sahnede performans sergilemek için Sasha Fierce'i yarattı. Şarkıcıya göre, sahnede yaptığı hiçbir şey normalde onun tarafından yapılmazdı.

Siz de beğenebilirsiniz

  • Ego savunmalarınızı tanımlamayı öğrenin
  • Bir kişinin egosunun ne olduğunu öğrenin ve kendi egonuzla mücadele edin
  • Öz farkındalığınızı kullanmanın öneminin farkına varın

İkinci benlik tarafından sağlanan kurtuluş

Tıpkı çizgi romanlardaki süper kahramanlar ve bazı ünlü insanlar gibi, bu kişilik stratejisi hepsi için olumlu bir şekilde çalışır. Elbette, kim olduğumuzun ve zaman zaman kim gibi görünmemiz gerektiğinin farkında olmalıyız. Özellikle profesyonel hayatımızda, alter ego büyük bir kurtarıcı görevi görür .

Çoğu zaman, belirli faaliyetleri yerine getiremeyeceğimize veya belirli toplantılara katılamayacağımıza inanırız. İhtiyaçlarımızla uyumlu, farklılaşmış bir kişilik yaratarak, işleri olması gerektiği gibi yapabiliriz. Bu açıdan bakıldığında, alter ego durumların büyük bir kurtarıcısıdır!

Peki, siz ne düşünüyorsunuz? Bir alter egonuz var mı ya da yaratır mıydınız? Bu alternatifin, deneyimleme kapasitemiz olmadığına inandığımız durumları kurtarmak için iyi bir fikir olduğunu düşünüyor musunuz? Hayatın bazı zor anlarını iyileştirdiği sürece, bu fikir çok iyi olabilir!

Başa dön