Aseksüellik hakkında bilmeniz gerekenler

Örneğin, cinsel yönelimimizi tanımlayan heteroseksüel, homoseksüel ve biseksüel gibi kelimelerle karşılaşmış olabilirsiniz - bizi cinsel olarak çeken ve tahrik eden şey ve arzularımızı nasıl (ve kiminle) yerine getirdiğimiz.

Cinsellik üzerine yapılan ilk çalışmalar cinsel yönelimimizi sadece iki spektruma ayırıyordu: ya heteroseksüel (karşı cinsten insanlara çekim hissedenler) ya da homoseksüel (aynı cinsten insanlara çekim hissedenler) olacaktık. Hatta bazı yazarlar biseksüelliğin, yani her iki cinse de çekim hisseden insanların varlığını kabul ediyordu.

Ancak 1940'ların sonunda Alfred Kinsey adında Amerikalı bir biyolog cinselliğin anlaşılma biçimini değiştiren bir ölçek geliştirdi. Kinsey Ölçeği cinsel davranışı yedi seviyeye ayırıyordu: 0. seviye "sadece heteroseksüel" insanlara, 6. seviye ise "sadece homoseksüel" insanlara ayrılmıştı. Bu seviyeler arasında tanımlar vardı"biseksüel", "ağırlıklı olarak heteroseksüel, sadece ara sıra homoseksüel" veya "ağırlıklı olarak homoseksüel, sadece ara sıra heteroseksüel".

Ancak Kinsey'in asıl ortaya koyduğu şey, geliştirdiği ölçekte X seviyesi ile tanımlanan ve o zamana kadar benzeri görülmemiş bir tanımdı: uzmana göre dünya nüfusunun yaklaşık %1'ini oluşturan aseksüel insanlar.

Aseksüellik nedir?

Aseksüellik bir cinsel yönelimdir, yani heteroseksüellik (karşı cinsten insanlara cinsel ilgi), homoseksüellik (aynı cinsten insanlara cinsel ilgi) ve biseksüellik (her iki cinsten insanlara cinsel ilgi) gibi tanımlarla aynı "kategoride" yer alır.

Peki "aseksüel" kelimesi ne anlama geliyor? Aseksüel bir kişiyi tanımlayan şey, oral seks ve mastürbasyon muhtemelen cinsel yaşamlarının bir parçası olmasına rağmen, penetrasyon içeren sekse ilgi ve istek duymamasıdır. Bu ilgi eksikliğine rağmen, aseksüel insanlar yakınlık ve ilişkiler geliştirme arzusuna sahiptir, sadece penetrasyonu sevmezler.

"Aseksüel" ve "aseksüel" terimleri arasında bazı karışıklıklar vardır, bu nedenle ikinci kelimenin bu cinsel yönelime atıfta bulunmak için kullanılamayacağını belirtmek önemlidir, çünkü aseksüel, gamet alışverişi yapmadan üreyen canlı varlıklardır, bu nedenle cinsel yönelimden tamamen farklı bir şeydir.

Bu konuda açıklanan tanıma rağmen, farklı aseksüellik türleri vardır ve birçok insan herhangi bir etikete uymaz.

Aseksüellik türleri

Her insan cinselliğini benzersiz ve bireysel bir şekilde ortaya koyar, bu nedenle seks hakkında konuşurken etiketler çok işlevsel değildir. Aseksüellik, romantik ilişkilere ilgi olsa bile cinsel ilişkiye ilginin olmaması olarak tanımlansa da, aseksüelliğin farklı seviyeleri veya türleri vardır.

Millenius / 123rf

Aseksüellik tiplerinin en iyi bilinen ölçeği, Aseksüel Görünürlük ve Eğitim Ağı'nı (AVEN) kuran David Jay tarafından oluşturulmuştur. Ona göre dört tip aseksüellik vardır: A tipi aseksüeller, karşı cinsten insanlara romantik olarak ilgi duyan ancak cinsel olarak ilgi duymayanlar (heteroromantik); B tipi aseksüeller, karşı cinsten insanlara romantik olarak ilgi duyan ancak cinsel olarak ilgi duymayanlaraynı cinsiyetten (homoromantik); C tipi aseksüeller, her iki cinsiyetten insanlara karşı romantik bir çekim hissederler ancak cinsel çekim hissetmezler (birromantik); ve D tipi aseksüeller, hiçbir cinsiyetten insana karşı romantik veya cinsel çekim hissetmezler.

Aseksüelliğin ne olduğuna dair kesin bir tanım olmadığından, genellikle aseksüellikle ilişkilendirilen başka cinsellik spektrumları da vardır. Bunlardan bazıları hakkında bilgi edinin:

 • Demiseksüel: ancak azgınlık ve cinsel arzulardan önce ilişki içinde olduğu kişiyle arasında duygusal bir bağ varsa herhangi bir cinsel eylemi gerçekleştirmekte kendini rahat hisseden bir kişidir. Dolayısıyla, fiziksel ve cinsel çekim gibi şeyleri çok az dikkate alır.
 • Demirromantik: Demiseksüellere biraz benzerler, tek farkları ilişki kurdukları kişiyle aralarında duygusal bir bağ oluşana kadar duygusal ya da romantik bir his ortaya koymamalarıdır.
 • Grayseksüel (ya da Gri-A): kendini aseksüel veya cinsel olarak görmeyen bir kişidir, çünkü libidosu ilişki yaşadığı kişiye, hayatının koşullarına ve diğer birçok değişkene göre değişir.
 • Romantik aseksüel: Cinsel arzu veya çekim hissetmeseler bile, bir ilişkinin diğer tüm faydaları nedeniyle duygusal bir ilişkiyi sürdürme arzusuna sahiptirler.
 • Kesinlikle aseksüel: Hiçbir koşul altında kimseyle seks yapma arzusu olmayan kişi.
 • Lithosexual: Diğer insanlara karşı cinsel çekim hisseden ancak bunun karşılık bulmasını istemeyen kişidir. Dolayısıyla, karşılık algıladığında hissettiği çekim "kaybolur".
 • Cupiossexual: Herhangi bir kişiye ilgi duymayan, ancak seks yapmaktan hoşlandıkları için aktif bir cinsel hayata sahip olmak isteyenler (bu durumda, çekim yoktur, ancak arzu vardır).
 • Akışkan aseksüel: Aseksüel spektrumunun aktığını hisseden, çünkü cinsel çekiciliği ve/veya cinsel arzusu dalgalanan, yani güne veya kişinin ruh haline göre değişebilen kişiler.
 • Arromantik aseksüel (Aroace veya Acearo olarak da adlandırılır): Bunlar aseksüel olmanın yanı sıra (seks yapmak istemezler), arromantik olan, yani diğer insanlara karşı herhangi bir romantik çekim hissetmeyen ve başkalarıyla bu şekilde ilişki kurmaktan hoşlanmayan kişilerdir.
 • Fraysseksüel: Bu durumda, diğer kişiyle duygusal bir bağ gelişirse cinsel çekim ortadan kalkabilir.
 • Mirseksüel: Aynı anda aseksüel spektrumun iki veya daha fazla yönelimiyle özdeşleşen ve örneğin bir demigrayseksüel olabilen kişi.

Aseksüel ve heteroseksüel olmak mümkün mü?

Aseksüel insanlar başkalarıyla romantik ilişki kurabildiğinden, kesişebilen, örneğin aseksüel ve heteroseksüel insanların aynı anda var olmasını sağlayan örtüşen cinsellik spektrumları vardır.

Bu, bir bireyin karşı cinsten birine karşı çekim hissedeceği (çünkü heteroseksüeldir) ve hatta bu kişiyle çıkabileceği veya aşk ilişkisi yaşayabileceği, ancak aseksüel olduğu için onunla cinsel ilişki kurma arzusunu hiçbir zaman hissetmeyeceği anlamına gelir.

Aseksüel bir kadınla ilişki kurmak nasıl bir şey?

Aseksüel bir kişi ile başka bir cinsel yönelime sahip biri arasındaki ilişkinin yürümesi için diyalog, olgunluk ve empati son derece gereklidir. Aseksüel bir kişi, güçlü cinsel arzuları olan bir kişiyle ilişki kurabilir ve bu konudaki sorunlar çift arasında çözülmeli ve tartışılmalıdır, her zaman her iki tarafı da memnun edecek çözümler aranmalı veilişkiye zarar verir.

Pressmaster / Canva

Bu durumlarda, örneğin cinsel arzuları olan kişinin cinsel ihtiyaçlarını bir şekilde karşılayabilmesi için açık bir ilişki çözüm olabilir. Ayrıca aseksüel kişi istisnalar yapabilir veya tam olarak cinsel olmayan, ancak partnerinin arzusunu tatmin edebilecek başka şekillerde samimi okşamalardan hoşlanıyor olabilir.Eşinize tam bir teslimiyet taahhüdünde bulunmak için seksten vazgeçmek.

Aseksüellik hakkında gerçekler ve mitler

Aseksüel insanlar çıkabilir: GERÇEK Bir ilişkiyi sürdüren sadece seks olmadığından, aseksüel insanlar da birileriyle çıkabilir ve aslında bu yaygın bir durumdur. Çiftler yakın fiziksel ilişkiler sürdürmese de, bu tür bir ilişkide çok fazla sevginin gelişeceğine bahse girebilirsiniz, çünkü aseksüel bir kişi diğerleri gibi romantik bir hayata sahip olabilir.

Aseksüellik bekarlık değildir: GERÇEK. Bekârlık, bir kişinin cinsel arzuları olduğu halde bunları iffet yemini ya da dini bir vaatle bastırmasıdır. Aseksüel kişilerde durum farklıdır, çünkü cinsellikle ilgili bir bastırma yoktur, ancak bunu yapma arzusu yoktur; bu nedenle bu tür cinsel ilişkiden kaçınırlar.

Aseksüellik bir hastalıktır: EFSANE. Aseksüellik uzun süre bir patoloji olarak araştırılmış ve duygusal veya psişik bir travmanın sonucu olarak yorumlanmıştır, ancak bu hipotezler artık çürütülmüştür. Çok sayıda çalışma, kendini aseksüel olarak tanımlayan bireylerin travma geçirmediğini ve beklenen hormonal seviyelerde herhangi bir değişiklik olmadığını göstermektedir.

Aseksüellik bir yaşam tarzı seçimidir: EFSANE. Nasıl ki gey veya lezbiyen olmanın bir yaşam tarzı tercihi olduğu söylenemezse, aseksüelliğe de aynı şekilde bakılmalıdır. Aseksüel olanlar bekaret yemini etmezler, "kuraklık dönemi" veya benzeri bir dönemden geçmezler, sadece seks yapmakla ilgilenmezler.

Aseksüeller henüz doğru kişiyi bulamadı: EFSANE. Nasıl ki bir lezbiyen henüz doğru erkeği bulamadığı için sadece lezbiyendir denemezse, aseksüel kişiler için de henüz doğru kişiyi bulamamıştır denemez. Hatta aşık olan ve romantik ilişkiler yaşayan, ancak partnerleriyle cinsel ilişkiye girme arzusu hissetmeyen aseksüel kişiler de vardır.

Neredeyse hiç aseksüel insan yoktur: EFSANE. Aseksüel nüfusa ilişkin araştırmalar yetersiz olsa da, dünya nüfusunun yaklaşık %1'inin aseksüel olduğu tahmin edilmektedir. Ancak sorun şu ki, bu konu hala yeterince araştırılmamış ve hakkında yeterince konuşulmamıştır, bu da kendilerini aseksüel olarak tanımlayacak bir terime henüz sahip olmayan çok daha fazla aseksüel birey olabileceği anlamına gelmektedir.

Aseksüellik diye bir şey yoktur ve modern bir yaratımdır: EFSANE. Diğer tüm cinsellikler gibi, aseksüellik de muhtemelen insanoğlunda her zaman var olmuştur. Aradaki fark, bugün sadece toplumsal cinsiyet ve farklı ilişki ve sevgi biçimleri üzerine yapılan güncel çalışmalar nedeniyle gündemde olmasıdır.

Aseksüel insanlar soğuk ve sevgiden yoksundur: EFSANE. Daha önce de belirtildiği gibi, aseksüellik bir patoloji değildir, bu nedenle aseksüel insanların soğuk veya sevgiden yoksun olması gibi bir durum söz konusu değildir. Diğer tüm cinsel kimlikler gibi, aseksüel insanlar da başkalarıyla bağlar ve duygusal bağlar kurabilir ve hatta ciddi, romantik ilişkilere girebilirler.

Aseksüel olmak ile panseksüel olmak arasındaki fark nedir?

Hem aseksüellik hem de panseksüellik cinselliktir, yani bir bireyin nasıl ilişki kurduğu ve nasıl ilgi duyduğu hakkında konuşurlar. Aseksüellik cinsel ilişkiye girmekle ilgilenmeyenlerin tanımı iken, panseksüellik herhangi bir cinsiyetten ve herhangi bir cinsiyetten insanlarla cinsel ve sevgi dolu bir şekilde ilgilenenleri tanımlar.

Aseksüel bayrağı nedir ve ne anlama gelir?

Aseksüel hareketin bayrağı dört yatay çizgiden oluşan bir semboldür: bir siyah, bir gri, bir beyaz ve bir mor. Bunun nedeni, bu renklerin her zaman aseksüel spektrumları temsil etmek için kullanılmış olması ve cinsel çekimin yokluğu ile varlığı arasındaki geçişi bir gradyan halinde ifade etmesidir.

Sadece çeşitli renklerdeki çubuklardan oluşan basit bir bayrağın seçilmesindeki amaç, hareketten farklı anlamlara işaret edebilecek çizimler veya işaretler gibi istenmeyen sembolojilerle ilişkilendirmelerden kaçınan daha temiz bir tasarıma sahip olmaktı.

Aseksüel hareketin bu sembolü 2010 yılında AVEN (Asexual Visibility and Education Network - Aseksüel Görünürlük ve Eğitim Ağı) adı verilen ve Yahoo! alan adları içinde aseksüellerin cinsellikleri hakkında etkileşimde bulundukları ve tartıştıkları bir sosyal medya olan bir forumda oylama ile seçilmiştir.

Birçok tartışma ve 2009'dan bu yana AVEN kullanıcıları tarafından oluşturulan bazı bayrak önerilerinden sonra, şimdi bu insanları temsil eden dört çizgili bayrak resmi olarak seçildi. 2011'de aseksüel bayrağı, geçit törenlerinde ve çeşitli etkinliklerde kullanmaya başlayan LGBTQIA + topluluğu tarafından benimsendi ve o andan itibaren aseksüellik aslında daha fazla görünürlük kazandı.

Aseksüel olup olmadığımı nasıl anlarım?

Bu, kesin cevabı olmayan bir sorudur! Yapabileceğiniz şey, kendi davranışlarınızı ve cinsel arzu ve isteklerinizin kendilerini nasıl gösterdiğini gözlemlemektir. Kendinizde sevgi dolu ilişkiler kurma arzusu fark ediyorsanız (hatta hiç fark etmiyorsanız), ancak seks veya penetrasyonlu geleneksel cinsel ilişkiler için hiçbir arzunuz olmadığını fark ediyorsanız, muhtemelenaseksüel.

Ancak cinselliğin akışkan bir şey olduğunu unutmayın. Uzun süre heteroseksüel ilişkilerini sürdüren, ancak hayatlarının belirli bir noktasında eşcinsel veya biseksüel ilgilerini keşfeden insan vakaları görmüşsünüzdür, değil mi? Bunun nedeni, biyolojik bir şey olan cinsiyetimizin aksine, cinselliğin varoluşumuz boyunca değişebilen bir ilgi alanı olması vearzularımızı nasıl ifade ettiğimizdir.

Siz de beğenebilirsiniz:

 • Aseksüellik hakkında bilmeniz gereken 7 şey
 • Seksten hoşlanmamak normal mi?
 • Aseksüel nedir?
 • Libido nedir?

Yani, kendinizi aseksüel olarak görüyorsanız ve bu tanımı aklınızda tutmak sizin için önemli görünüyorsa, bunu yapın. Ancak kendinizi etiketleme konusunda çok fazla endişelenmeyin, çünkü örneğin hayatınızın büyük bir bölümünü cinsel ilginiz olmadan yaşayabilir, ancak örneğin belirli bir kişiyle olan ilişkinizde bunu keşfedebilirsiniz. Başka bir deyişle, cinsel yönelimden bahsettiğimizde hiçbir şey çok kalıcı değildir.

Artık aseksüellik hakkında her şeyi bildiğinize göre, bu cinsel yönelim hakkında ne düşünüyorsunuz? Hala biraz bilinmese de, bu normal bir davranıştır ve bunda yanlış bir şey yoktur. Toplumumuzda, bir kişinin memnuniyetini aktif bir cinsel yaşamla ve ilişkileri sürdürmekle ilişkilendirmeye alışkınız, ancak bu doğru değildir ve cinsel ve romantik mutluluk gelebilirKendinizi aseksüel olarak görüyorsanız, bilin ki sizde yanlış bir şey yok!

Başa dön