Kiliseye gitmek sizi Tanrı'ya yaklaştırmaz

Çoğu insanın inandığının aksine, düzenli olarak kiliseye gitmek Hıristiyan olmanız ya da Tanrı'ya gerçekten yakın olmanız için yeterli değildir.

Bu düşünce eskidir, ancak her gün bir garajda uyumak sizi bir arabaya dönüştürmez, tıpkı tapınakların dışında tutumlarda bir değişiklik olmadığı sürece kiliseye özenle gitmenin sizi bir Hıristiyana dönüştürmeyeceği gibi.

Tapınağın duvarlarının ötesine geçmek, dini söylemlerin ve çoğu zaman sadece sözcüklere indirgenen İncil jargonlarının ötesine geçmek, uygulayanlar için fark edilemeyecek kadar küçük ve sık, ancak onları kabul edenler için muazzam olan Hıristiyanlık dışı tutumlarla çelişmek gerekir.

Tutumları olmayan bir inanç ölü bir inançtır ve ölü bir inanç çürüyen bir cesetten başka bir şey değildir, yararsız olmasının yanı sıra, yaklaşmak zorunda kalan herkes için zararlı ve sakıncalıdır. Bir kilisede saatler, günler, aylar, yıllar geçirmek, vaaz vermek, çalışmak ve hatta para ve maddi bağışlar sunmak Tanrı'ya yakınlığı garanti etmez.

Pixabay/Pexels

Tanrı ile aranızdaki mesafe, ister ailevi ya da duygusal bağlar, ister mesleki ihtiyaçlar nedeniyle olsun, her gün birlikte yaşadığınız insanlarla aranızdaki mesafeyle aynıdır.

İsa'nın, İsa Mesih'i komşu sevgisi Neden bir emir olarak tapınağa gitmeyi, günlük ayinleri ya da kilisede çalışma taahhüdünü Hıristiyan inancının ana noktalarından biri olarak koymadı?

Elbette, çünkü İsa'nın zamanından beri, komşularıyla ilişkileri yasacılık, yargılar, dinsizlik, baskı, adaletsizlik ve zulümle çevrili olan tapınak müdavimleri vardı.

İsa'nın zamanından günümüze kadar zaman geçti ve bugün kiliseleri terk etmeyen, sürekli Tanrı'dan bahseden, her şeyde günah gören ama bazen kıskançlıktan, bazen çeşitli kızgınlıklardan ve bazen de kendilerini o kadar kutsal gördükleri için "inanç eylemlerini" yerine getirmeyen "günahkârları" hor görme hakkına sahip olduklarını düşündükleri için komşularının hayatlarını cehenneme çeviren birçok insan var.

Siz de beğenebilirsiniz
  • Gizemi çözmek: Kilisede Tanrı'yı kabul etmek mi, aramak mı?
  • Din ve maneviyat arasındaki 7 farkı keşfedin
  • Kiliselerin ötesinde bir Tanrı'yı tanımak için kendinize izin verin: davranışlarınızda yaşayan bir Tanrı'yı tanıyın!

Adil olmayan ücretler ödeyerek ve özellikle din kardeşlerinden azami üretim ve mesleki bağlılık talep ederek, hatta ahlaki taciz noktasına varacak şekilde çalışanları sömüren çok sayıda dindar olmayan kişiden bahsetmiyorum bile.

Elbette, hangisini tercih ederseniz edin, bir kiliseye gitmek gerekli ve çok önemlidir. Ancak komşunuzu kendiniz gibi sevme emrine itaat ederek Tanrı'yla gerçek bir ilişki kurmanız tapınaklardan çok uzaktır.

Bu yüzden kiliseye gitmeden önce, kilise dışında neler yaptığınızı ve neler yapabileceğinizi düşünün.

Bu yazarın başka bir makalesini de beğenebilirsiniz. Git: BNCC'yi açıklamak: Çocuklarımızın hakları

Başa dön