Sesler hayatımızın bir parçasıdır ve frekanslar ve ritimler halinde uyumlu bir şekilde bir araya geldiklerinde, eski zamanlardan beri dünyanın dört bir yanındaki medeniyetlerin ve kültürlerin bir parçası olan, duyguları ve hisleri en çeşitli tarzlarda ifade eden müzik haline gelirler.

Müzik bile insanlar üzerinde büyük bir etkiye sahiptir ve üretildiği saniyedeki ses dalgalarının salınımına bağlı olarak, frekans olarak adlandırılır, neşelendirmek, enerji vermek, rahatlatmak ve çeşitli davranışlar oluşturmak için kullanılabilir.

Frekans, Uluslararası Sistemin (SI) bir birimi olan ve bir saniyeye eşdeğer olan Hertz (Hz) cinsinden ölçülür. Şu anda 440 Hz olarak standartlaştırılmıştır. Peki bunun ne anlama geldiğini biliyor musunuz? Öğrenmek için okumaya devam edin!

440 Hz frekansı nedir?

Genel olarak, toplumların kendi nota, gam ve ritim kombinasyonları vardır, ancak müzik aletlerinin iyi ses çıkarması ve uyumlu olması için, müzik notalarından biri ve belirli bir frekans dikkate alınarak akort edilirler.

440 Hz'den bahsedildiğinde, bir ses dalgasının A notası üzerinde bir saniyede 440 kez titreştiği anlamına gelir. Ayrıca, Uluslararası Standardizasyon Örgütü'nün ISO 16 (1955) tarafından belirlenen, tüm enstrümanlarda kullanılan müzikal perde için akort standardına atıfta bulunur. Ancak ISO 16 bir yasa değildir ve bu nedenle müzisyenler, gruplar ve sanatsal topluluklar özgürdürdiğer akortları seçmek için.

monsitj / 123RF

440 Hz frekansı ne için kullanılır?

Daha önce de açıklandığı üzere, belirli bir frekansın benimsenmesi bir dayatma değil, bir seçimdir; öyle ki günümüzde müzisyenler sezgilerine veya kişisel zevklerine göre 432 Hz, 444 Hz ve diğerlerini kullanabilmektedir.

Ancak bir orkestra şefi düşünün ki, enstrümanların bir akortta olduğu bir yerde orkestra ile performans sergileyecek ve daha sonra tamamen farklı bir akortta olan başka bir yere gidecek ve aynı müzikal kompozisyonu sunmak zorunda kalacak. Bir orkestrada farklı akortlara sahip enstrümanlar hayal edin. Eğitimsiz kulaklar için bile bu ses uyumsuz olabilir.Diğer faktörlerin yanı sıra, bir standardı teşvik etmek ve her yerde müzikal uyumu sağlamak.

İşitmeye gelince, bu frekans Verdi tarafından benimsenen ve zamanın bilgili bestecileri tarafından yaygın olarak kullanılan 432 Hz'den çok farklı değildir. Hatta örneğin orkestraya daha fazla canlılık izlenimi verir. Kulaklarımız için 440 Hz frekansı belki İtalyan besteci tarafından benimsenenden farklı algılanmaz.daha yüksek notalar için ses perdelerini yükseltmeleri gerekir.

440 Hz frekans sizin için kötü mü?

Nazi Propaganda Bakanı Joseph Goebbels'in, kalpleri ve zihinleri kontrol etmek için kullanılabileceğine ve Nazi birliklerinin uluslar üzerindeki üstünlüğünü kolaylaştıracağına inanarak Alman standardının bu yeni frekansa değiştirilmesi gerektiğine karar verdiğine işaret eden teorilerden biri, 20. yüzyılın ortalarına kadar 432 Hz'in yaygın olması nedeniyle 440 Hz frekansının amacı hakkında birçok teori var.Silahlı kuvvetlerin ve ekonomik grupların etkisi altındaki Amerika Birleşik Devletleri bu frekansı kullanmaya başladı.

bogdanhoda / 123RF

Film yapımcısı, medya ikna uzmanı ve 16 kitabın yazarı Dr. Leonard G. Horowitz'e göre, müzik endüstrisi 440 Hz frekansını tüm nüfusu kitleselleştirmek, saldırganlığın artmasına, psikososyal huzursuzluğa, insanlarda duygusal sıkıntıya ve materyalist bilince neden olmak, tahakküm kurmak ve daha fazla kar elde etmek amacıyla kullanıyor.

İtalya'da, müzik frekanslarının insanlar üzerindeki etkilerini bilimsel olarak tanımlamak için, Temmuz 2019'da Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Explore Journal, New York'ta yayınlanan "440 Hz'e Karşı 432 Hz'e Ayarlanmış Müzik ve Sağlık Etkileri: Çift Kör Çapraz Pilot Çalışma" örneğinde olduğu gibi çalışmalar geliştirilmiştir.432, 440 Hz'e göre kalp atış hızını azaltmada daha etkilidir.

Müziğin her yerde olduğu ve çoğu zaman 440 Hz'de ve çok sayıda insan tarafından duyulduğu düşünüldüğünde, bazı spiritüalist doktrinler, çakralarda yarattığı çatışmanın neden olduğu psiko-ruhsal uyumsuzluk nedeniyle kişisel ilişki kapasitesini azaltabileceğine inanmaktadır.

440 Hz frekansın faydaları nelerdir?

Geriye kalan soru şudur: 440 Hz frekansı saldırganlığı, duygusal acıyı ve materyalist bilinci tetikleyebiliyorsa, ancak 432 Hz'den daha az fiziksel refahı destekliyorsa, neden hala kullanılmaktadır?

Daha birleşik ve açık bir dünyaya ulaşma çabalarıyla eş zamanlı olarak, 440 Hz frekansının standart olması fikri, uluslararası akort anlaşmazlıklarını ortadan kaldırmak ve müzik alanında rasyonelleşmeyi ifade etmek için ortaya çıkmıştır. Dahası, küresel ekonomiyi hedefleyen pragmatik bir anlamı vardır, çünkü mevcut spesifikasyonlarla enstrümanlar belirli bir yerde üretilebilir vemüzik tarzları farklı olsa bile dünyanın her yerinde satılmaktadır.

Siz de beğenebilirsiniz:

  • Hastalıktan "Tedavi ve İyileşme" sandığınızdan daha yakın olabilir
  • 432Hz frekansı: nedir? Öğrenin!
  • Hertz frekanslarını öğrenin
  • Müzik dinlemenin enerjinizi nasıl dönüştürebileceğini anlayın

Her halükarda, araştırmalar 432 Hz frekansının insanlara 440 Hz frekansından daha fazla fayda sağladığını tespit etse bile, diğer frekanslarda müzik dinlemeyi denemek ve özellikle binaural ve 528 Hz gibi etkilerini hissetmenize izin vermek daha olumludur.

Sonuç olarak, 440 Hz'in faydalı olmadığına dair komplo teorilerine rağmen, enstrüman akordu ve müzik üretimi için mevcut standarttır. Günlük hayatımızı etkilerken, temsil ettiği bilinçle de uyum içindedir. Dahası, benimsenmesinde karanlık bir niyet varsa, aynı zamanda bir yansıma kaynağıdırMüziğin gücü ve İnsanlığın varoluşundaki özellikleri hakkında bir düşünün ve biraz iyi müzik dinleyin!

Başa dön