Cinsel konularla ilgili damgaların kırılması giderek daha standart hale gelmiştir. Bunlar kamusal tartışmalarda giderek daha yaygın temalar haline gelmektedir ve cinsiyet disforisi olan kişilere yaşam kalitesi getirebilecekleri için önemlidir.

Bununla birlikte, birçok konu ve kavram hala anlaşılması zor ve gizemli görünmekte, aslında yaklaşılması gereken bir tartışma odağı olmaktan uzaktır. Bu konular arasında, cinsiyet disforisi hala yeterince aydınlatılmamış bir konudur.

Her şeyden önce, bu bir hastalık mı, psikiyatrik bir bozukluk mu, değil mi? Aşağıdaki makale, cinsiyet disforisinin nedenlerini, bununla başa çıkmanın yollarını ve olası tedavilerini nasıl tanımlayacağınız hakkında bilgi vermeyi amaçlamaktadır. Ayrıca transseksüellik ile ilişkisi. Bu kavramı, bunu yaşayanları karşılamak ve bu dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için açıklayalım mı?

Cinsiyet disforisi nedir?

Cinsiyet disforisi bozukluğu, kişinin biyolojik cinsiyeti (doğuştan sahip olduğu genital özellikler) ile içsel olarak hissettiği kadın, erkek, karma veya nötr cinsiyete ait olma duygusu (cinsel kimlik olarak tanımlanır) arasında memnuniyetsizlik hissetmesiyle belirlenen bir durumdur.

Konu, cinsiyet değiştirme ameliyatı veya transgenitalizasyon geçiren ilk insanlardan biri olan 1920'lerin Danimarkalı ressamı Lili Ebe hakkında biyografik bir drama olan "Danimarkalı Kız" (2015) filminde zaten ele alınmıştır. Lili erkek genital özellikleriyle doğmuştur, ancak karısı bir tatil için kadın kıyafetleri giymesini istediğinde kendini bir kadın olarak keşfeder.Fotoğraf çekimi.

Filmde, cinsiyet disforisi süreci ressamın yetişkinlik evresinde gerçekleşiyor, ancak çocukluk ve ergenlik döneminde de kendini göstermesi yaygındır.

Cinsiyet disforisi nasıl tespit edilir?

Cinsiyet disforisi olan kişilerde ortaya çıkan uyumsuzluk hissi sıkıntı, stres, rahatsızlık ve hatta depresyon gibi duyguların ortaya çıkmasına neden olur. Bazı belirtiler şunlardır:

Çocuklarda görülen belirtiler

 • Karşı cinsten insanlar gibi giyinmeyi tercih ederler;
 • Sürekli olarak karşı cinsten olduklarını iddia ederler;
 • Cinsel organlarından memnun değiller;
 • Genellikle karşı cinsle ilgili oyun veya oyunları tercih ederler.

pürin / 123RF

Ergenlerde ve yetişkinlerde semptomlar

 • Cinsel özelliklerinin gelişmesini önlemek için güçlü istek (ergenlik döneminde);
 • Genellikle karşı cinsle ilişkilendirilen kıyafetler giyin.
 • Cinsiyet disforilerini ancak yetişkin olduklarında fark eden kişilerde depresyon, anksiyete ve intihar davranışı da gelişebilir.

Nedenleri nelerdir?

Bazı teoriler cinsiyet disforisinin nedenlerini açıklamaya çalışır ve biyolojik, psikolojik veya sosyo-kültürel faktörlere sahip olabilirler. Bazı biyolojik çalışmalar hayvan davranışlarını, erkek ve kadın hormonları arasındaki korelasyonu ve her iki cinsiyetle ilişkili davranışları, nörobiyolojiyi ve genetiği analiz eder.

Psikanaliz gibi anne-çocuk ilişkisine dayanan ya da olguyu ruhsal bozuklukların bir yansıması olarak gören psikolojik yaklaşımlar ve psikodrama, cinsiyet disforisinin varlığını mümkün kılan nedenleri bulmaya çalışmakla ilgilenir.

East Tennessee Eyalet Üniversitesi'nde cinsiyet kimliği bozuklukları konusunda uzman olan psikiyatrist George Brown'a göre, cinsiyet disforisinin doğum cinsiyeti erkek olan her 1.000 bebekten beş ila 14'ünde ve doğum cinsiyeti kız olan her 1.000 bebekten iki ila üçünde görüldüğü tahmin edilmektedir.

Cinsiyet disforisi ile nasıl başa çıkılır?

Cinsiyet disforisi yaşayan kişileri desteklemek ve hoş karşılamak, onlara bu durumla başa çıkma gücü vermek için çok önemlidir. Açıklandığı gibi, disfori depresyonu ve bazı durumlarda intihar davranışını tetikleyebilir. Çevrenizdeki insanlar tarafından kabul edildiğinizi ve sevildiğinizi hissetmek, çalkantılı zamanları atlatmak için çok önemli olabilir.

Ancak, bu durumdaki kişilerin yanında olmak ve onlara manevi destek sağlamak yeterli değildir. Kişinin kararları için sağlıklı ve destekleyici bir ortam yaratmak amacıyla, kişinin çeşitli profesyonellerden oluşan bir ekip tarafından bireyselleştirilmiş ve sürekli izlenmesi esastır.

Cinsiyet disforisi tedavi edilebilir mi?

Depresif veya anksiyete bozukluğu geliştiren kişiler, duygusal rahatsızlığa neden olan duygularla nasıl başa çıkacaklarını öğrenmek için bir psikologla haftalık görüşmelerden oluşan psikoterapiye ihtiyaç duyabilirler.

Bir başka tedavi yolu da hormon tedavisidir. Cinsiyet disforisi olan kişiler genellikle karşı cinsin davranışlarını ve kıyafetlerini benimserler ve hormon tedavisi bu süreci daha akışkan hale getirmek için ikincil cinsel özellikleri değiştirmeyi amaçlar. Doğuştan gelen cinsiyetin özelliklerini en aza indirmek için cinsiyet hormonlarının üretimini azaltan ilaçların sürekli kullanımından oluşur.

Son olarak, cinsiyet değiştirme ameliyatı cinsiyet disforisi için bir tedavi olabilir ve cinsel organları istenen cinsiyete göre yeniden şekillendirmeyi amaçlar. Ameliyat her iki cinsiyette de yapılabilir ve geri döndürülemez.

Cinsiyet disforisi ve transseksüellik arasındaki ilişkiler nelerdir?

Cinsiyet disforisi bazen transseksüellikten önce gelen bir durumdur ve bazı taşıyıcıların transseksüel olmaya karar vermesi doğaldır. Transseksüellik, çoğu taşıyıcının cinsiyet kimliklerine uyması için vücutlarını cerrahi yollarla değiştirmek için güçlü bir istek duydukları cinsiyet disforisinin en uç şekli olarak kabul edilebilir.

Siz de beğenebilirsiniz

 • Transseksüel nedir? Anlayın ve saygıyı yaygınlaştırın
 • Transfobinin ne olduğunu anladıktan sonra ona karşı tavır alın
 • Cinsiyet, toplumsal cinsiyet ve cinsel yönelim arasındaki fark nedir?
 • Ulusal Travesti ve Transseksüel Görünürlük Günü ile tanışın
 • "Pose" serisinden derslerle bilginizi genişletin

Cinsiyet disforisinin cinsel yönelimle ilgili olmadığını belirtmek gerekir. Fransa'da cinsiyet disforisi 2010 yılından bu yana ruhsal bozukluk olarak kabul edilmemektedir. Dünya Sağlık Örgütü de aynı yolu izlemeye kararlıdır.

Kendi koşullarınız dışındaki insan koşulları hakkında araştırma yapmak ve bilgi edinmek, daha empatik ve saygılı bir toplum yaratmanın bir yoludur. Daha kapsayıcı bir dünya için büyük adımlar atıldı, ancak hala yapılacak çok şey var. Kimlik gündemleri hakkında tartışmalar önermek ve önyargı karşıtı olmak daha iyi bir yer için iyi bir yol olabilir.

Başa dön