Acı portakal, portakal-azeda ya da sadece portakal olarak da bilinen portakal-da-terra, Brezilya'nın en sevilen meyvelerinden birinin bir çeşididir.

Çoğunlukla ülkenin güneyinde, São Paulo eyaletinde büyük bir popülerlikle yetiştirilen bu bitki, uzun şekli ve kalın kabuğuyla tanınır. Ancak Brezilya topraklarında çok başarılı olmasına rağmen, anavatanı Güneydoğu Asya, daha spesifik olarak Hindistan'dır ve buraya İspanyollar ve Portekizliler tarafından getirilmiştir.

Yabani portakal olarak adlandırılan yabani bir portakal çeşidinden geliştirilen kara portakalı, esas olarak meyve suyu üretimi için kullanılır, ancak aynı zamanda çiğ olarak ve tatlılar (bisküviler ve kekler arasında değişen), çaylar, yağlar, kokteyller, likörler ve çok daha fazlası gibi çok çeşitli şekillerde tüketilebilir!

Diğer portakal çeşitlerine göre daha az asidik ve daha tatlı olmasıyla bilinen bu şifalı bitki, yine de iyi bir C vitamini kaynağı ve doğal ritüeller için harika bir müttefik olarak kabul edilir.

Bu makalede bunu kendi lehinize, farklı şekillerde ve farklı hedeflerle nasıl kullanacağınızı öğreneceksiniz. Gidelim mi?

Maneviyat için toprak-turuncu

Maneviyatta, toprak portakalı farklı şekillerde ve farklı amaçlar için kullanılır.

Genel olarak, meyve rahatlık hissi verir, insanların kendilerini evde, korunmuş ve sakin hissetmelerine yardımcı olur. Aynı zamanda, eski Çinlilere göre, şifalı bitki bundan daha fazlasıydı: şansın sembolüydü, servet ve bilgi çekiyordu.

Ama o zaman gerçek nedir? Basit: Her şey niyetinize ve toprak portakalını kullanma şeklinize bağlıdır.

Örneğin, aşk ilişkinizde daha fazla mutluluk sağlamak istiyorsanız, poşetleri kullanabilirsiniz, ancak gözlerinizi geleceğin fırsatlarına açmak istiyorsanız, meyveyi yerken nesnel bir soru düşünün ve meyvenin çekirdeklerini sayın: sonuç çift ise, cevap hayırdır; tek ise, evettir.

Banyolar ve ayak banyoları ruhsal faydaları nedeniyle de çok popülerdir: bunları yapanların ışıltısı artar, titreşimleri daha güçlü ve çok daha olumlu hale gelir.

Cesareti kırılmış olanlar için, kurutulmuş toprak portakalıyla yapılan uyarıcı bir iksir de bazen sıkışıp kalmamak ve yükümlülüklerimizi geride bırakmak için ihtiyaç duyduğumuz o küçük itici gücü vermeye yardımcı olabilir.

Toprak turuncusunun maneviyatın güçlü bir müttefiki olduğunu görebiliyorsunuz, değil mi?

Toprak portakalının sağlık için faydaları

Meyve suyundan kabuğuna kadar: öğütülmüş portakalda her şey kullanılabilir! Ve bu çok yönlülük, farklı şekillerde tüketiminin insanlar için çeşitli faydalarla sonuçlanmasına katkıda bulunur. İşte bunlardan başlıcaları:

 1. Hafızayı geliştirir Portakalın C vitamini açısından zengin olduğunu herkes bilir. Bununla birlikte, en iyi bilinen faydalarına ek olarak, antioksidan etkisi sinir uyarılarının iyi iletilmesini sağladığından, insanların hafızasını geliştirmeye de katkıda bulunur.
 1. Böbrek taşlarını önler : Toprak portakalı vücuttaki ürik asit seviyelerini düşürürken iyi bir alkali yük üretebilir. Tüm bunlar böbrek taşı olarak da bilinen böbrek taşlarını kontrol etmeye ve önlemeye yardımcı olur.
 1. Kolesterolü düşürür Flavonoidler açısından zengin olan portakal, bağırsakların sınırlı miktarda kolesterol emmesini sağlayarak bu durumun kontrol altına alınmasına yardımcı olur.
 1. İnme riskini azaltır Ayrıca içerdiği flavonoidler nedeniyle öğütülmüş portakal, kan damarlarının iyi çalışmasını sağlayarak felç riskini azaltmaya yardımcı olur.
 1. Bağışıklık sistemini güçlendirir Genel olarak, toprak portakalı vücudumuzdaki bağışıklık sisteminin performansını artırarak soğuk algınlığından enfeksiyonlara kadar çeşitli hastalıklara karşı korur.
 1. Cildi korur Toprak portakalının özellikleri aynı zamanda cildi korur, nemlenmesini garanti eder, olası yara ve lezyonları yeniden yapılandırır ve onarır. Meyve aynı zamanda hücreleri yenileyerek yaşlanmayı geciktirir.
 1. Kanser, kardiyovasküler ve dejeneratif sorunlar gibi hastalıkları önler Öğütülmüş portakal bir antioksidandır: organizmamızdaki serbest radikallerin olumsuz etkilerini engelleyebildiği ve ayrıca C vitamini, flavonoidler ve beta-karoten açısından zengin olduğu için kanserden kardiyovasküler ve dejeneratif sorunlara kadar bir dizi hastalığı önler.
 1. Kolajen üretimini uyarır Araştırmalara göre, dünya portakalı kolajen üretiminin büyük bir uyarıcısıdır. Bu nedenle, kemik sağlığını iyileştirir, osteoporozu önler, dişleri, eklemleri, kırmızı kan hücrelerini, cildi ve diğerlerini güçlendirir.
 1. Alerjik krizleri hafifletir Toprak portakalında bulunan folik asit de alerjik krizlerin semptomlarını azaltmaya yardımcı olur; astım, rinit ve diğer solunum problemlerinden muzdarip olanlar için büyük bir fayda sağlar.
 1. Kabızlığı tedavi eder : Mükemmel bir lif kaynağı olan öğütülmüş portakal, bağırsak florasını onarır, dışkı bolusunun oluşumuna katkıda bulunur ve genellikle kabızlığı tedavi eder.
 1. Ruh halini iyileştirir Stres, kaygı, sinirlilik, depresyon: tüm bu duygular portakalda bulunan C ve D vitaminleri tarafından kontrol edilir. Sonuç olarak, insanlar daha neşeli olur ve ruh hallerinde büyük bir iyileşme olur.

Beslenme tablosu

Kalori 47 kcal
Protein 0,9 g
Karbonhidratlar 11,8 g
Şeker 9,4 g
Elyaf 2,4 g
Lipidler 0,1 g
Doymuş yağlar 0,02 g
Tekli doymamış yağlar 0,02 g
Çoklu Doymamış Yağlar 0,03 g
Omega 3 0,01 g
Omega 6 0,02 g

Toprak portakal nasıl tüketilir?

Besin değerlerini kaybetmeden portakalın lezzetli tadına varmak için bu meyvenin nasıl hazırlanacağını ve tüketileceğini bilmek önemlidir! Ancak endişelenmenize gerek yok: hepsi çok basit!

moiranazzari / Pixabay

Örneğin, meyveyi kırıp açabilir, dilimler ve dilimler halinde keserek sade olarak yiyebilir veya sadece emebilirsiniz. İsterseniz sıkıp suyunu da içebilirsiniz. Ancak bu durumda lif kaybına uğrayacağınızı unutmayın.

Bu meyvenin kabuğu bile önemlidir: liflerin ve antioksidanların kullanımını garanti etmek için çayların hazırlanmasında kullanılabilir.

Çok yönlü olduğu için portakalı kek, bisküvi ve daha fazlası için tariflerde de kullanabilirsiniz!

Toprak portakalını kullanmanın diğer yolları

Toprak portakalının farklı formlarda tüketiminin yanı sıra, bu bitkiyi birçoğu kişisel bakımla ilgili olmak üzere farklı şekillerde kullanmak da mümkündür.

Örneğin portakal esansiyel yağı hem ortamları aromatize etmek hem de masaj yapmak için kullanılabilir. Her iki durumda da iltihap ve enfeksiyonları hafifletmenin yanı sıra anksiyete ve depresyonla mücadele ederek zihni sakinleştirmeye çalışır. Ayrıca tonik görevi görerek organları ve kasları güçlendirir.

Bu meyve aynı zamanda harika bir doğal kovucu görevi görür ve ortamları arındırmak, böcekleri ve diğer hayvanları uzak tutmak ve farklı yerlerde ve odalarda rahatlık ve huzur sağlamak için kullanılır.

Herhangi bir kontrendikasyon var mı?

Hayır! Portakal Brezilya'da çok yaygın bir meyvedir ve alerjiniz olmadığı sürece herhangi bir kontrendikasyonu yoktur.

Dikkat edilmesi gereken tek nokta mide sorunları, yüksek tansiyon, diyabet ve karaciğer hastalığı olan kişilerdir: meyve tüketimini tamamen ortadan kaldırmanız gerekmez, ancak bu tür durumları yoğunlaştırabileceğinden aşırı tüketmemeye dikkat edin.

Dünya portakalı hakkındaki mitler ve gerçekler

"Öğütülmüş portakal cildi lekeleyebilir ve yakabilir" - GERÇEK

Portakal bir narenciye meyvesidir. Bu, bu şifalı bitki ve suyuyla temas ederseniz, dikkatli olmanız ve güneşe çıkmadan önce bölgeyi iyice temizlemeniz gerektiği anlamına gelir. Aksi takdirde lekelere ve yanıklara maruz kalabilirsiniz.

"Diyetlerde portakal suyundan kaçınılması gerekir" - Öyle Değil

Birçok kişi diyet yaparken portakal suyundan kaçınılması gerektiğini duymuştur, ancak bu doğru değildir. Bardağı su ile doldurursanız ve şeker yerine tatlandırıcı kullanırsanız veya içeceği saf olarak tüketirseniz, sorun yoktur. Hayatta her şeyde olduğu gibi yapamayacağınız şey abartmaktır.

"Portakalı kestiğinizde hızlı bir şekilde tüketmeniz gerekir, aksi takdirde özelliklerini ve faydalarını kaybedersiniz."- YANLIŞ

Portakalı hazırladıktan sonra, özellikleri değişmeden veya büyük ölçüde azalmadan tüketmek için 12 saate kadar süreniz vardır. Oldukça uzun bir süre, değil mi? Acele etmeye gerek yok! Bu meyveyi hazırladıktan sonra dondurmak bile - meyve suyu veya posa halinde - etkilerini yoğunlaştırabilir.

Toprak portakallı tarifler

Toprak portakalının faydalarından en iyi şekilde yararlanmak için farklı şekillerde nasıl hazırlanacağını bilmek ister misiniz? Sizin için beş tarif ayırdık, bir göz atın:

Topraksı portakal reçeli

Brezilyalıların en sevdiği yemeklerden biri olan, çocukluk ve sevdiklerinizle ilgili güzel anılarla dolu bu yemeği nasıl yapacağınızı aşağıda bulabilirsiniz:

İçindekiler:

 • 8 mandalina portakalı
 • Meyvelerin üzerini örtecek kadar su
 • 1 kg şeker

Yol tarifi:

Portakalları soyun ve dilimleyerek çekirdeklerini çıkarın. Meyveleri bir kase suda bekletin. Kabukları tekrar suya koyun ve sıvıyı her 12 saatte bir değiştirerek yaklaşık 5 gün dinlenmeye bırakın. Ardından kabukları bir tencereye dökün ve üzerini su ile kapatın. Ateşi açın, şekeri ekleyin ve pişmeye bırakın. Şurup koyulaşmaya başladığında,Ocağı kapatın, bir kaseye koyun ve buzdolabına kaldırın. İşte bu kadar! Şimdi bu lezzetli yemeğin tadını çıkarabilirsiniz.

Portakal kabuğu çayı

Öğütülmüş portakalınızdan en iyi şekilde yararlanmak mı istiyorsunuz? Kabuklarıyla yapılan bu çay size bu görevde yardımcı olacak, bir göz atın:

İçindekiler:

 • 1 yemek kaşığı taze veya kurutulmuş portakal kabuğu
 • 200 ml su

Yol tarifi:

Portakal kabuğunuzu iyice yıkayın ve beyaz kısmından tamamen arındığından emin olun. Dinlendirdikten sonra bir tencerede suyu kaynatın ve kabuğu ekleyin. İçmeden önce karışımı 10 dakika bekletin.

Garibaldi (portakallı kokteyl)

Daha rafine bir içkiden hoşlanıyorsanız, bu portakallı kokteylin sizi memnun edeceğinden emin olabilirsiniz. Ve hepsinden önemlisi, hazırlaması çok basit! Bir göz atın:

İçindekiler:

 • 50 ml Campari
 • 120 ml portakal suyu
 • Bir dilim portakal
 • Tadına göre buz

Yol tarifi:

Campari, portakal suyu ve buzu bir kokteyl çalkalayıcısına (veya çalkalayıcı görevi gören metal bir bardağa) dökün ve iyice çalkalayın, ardından karışımı buzlu bir bardağa dökün ve iyice süzmeye dikkat edin. Bir dilim portakalla süsleyin ve işte: kokteyliniz hazır!

Portakal esansiyel yağı

Meyvenin en ruhani faydalarından yararlanmak için kendi uçucu yağınızı hazırlamak ister misiniz? Bu tarif size yardımcı olabilir, göz atın:

İçindekiler:

 • 1 kg portakal kabuğu
 • 350 ml cachaça
 • Bir süzgeç
 • Bulaşık Bezi

Yol tarifi:

Portakal kabuklarınızı doğrudan güneş ışığına maruz kalmamalarına dikkat ederek bir tepside yaklaşık iki gün kurumaya bırakın. Bu sürenin sonunda kabukları bir şişeye koyun ve üzerine cachaça ekleyin. Kapağını kapatın, birkaç dakika çalkalayın ve karışımı üç gün bekletin. Bu sürenin sonunda şişeyi açabilir ve sıvıyı süzerek bir kaseye dökebilirsinizKarışımın üzerini bir bezle örtün ve alkolün buharlaşması için birkaç gün bekleyin. Son olarak, uçucu yağı cam bir kaba dökün ve ağzını sıkıca kapatarak istediğiniz zaman kullanın.

Ev yapımı yer portakalı kovucu

Portakalın sivrisinekleri, karasinekleri ve diğer böcekleri uzak tutmak için harika bir müttefik olduğunu biliyor muydunuz? O halde basit ve pratik bir şekilde kendi doğal ve ev yapımı kovucunuzu hazırlayın:

İçindekiler:

 • Portakal kabuğu
 • Mumlar

Yol tarifi:

Portakal kabuğunu ikiye bölün, tüm posasını çıkarın ve iyice temizleyin, ardından kabuğun tam tabanından bıçakla bir daire kesin, mumunuzu bu boşluğa yerleştirin ve diğer yarısıyla üzerini kapatın. Mumu yakın ve işte bu kadar: istenmeyen böceklerden arınmış bir ortamın tadını çıkarın!

Siz de beğenebilirsiniz:

 • C vitamininin şaşırtıcı faydalarını keşfedin
 • Bağırsaklarınızı doğal içeriklerle düzenleyin
 • Aromaterapinin avantajlarını ve farklılıklarını anlamak
 • Karpuz kabuğunun faydaları

Günlük hayatımızda bu kadar yaygın olan bir meyvenin bu kadar güçlü ve çok yönlü olabileceğini kim düşünebilirdi? Artık bu bilginin gücü elinizde olduğuna göre, onunla ne yapacaksınız? Umarız onu akıllıca kullanır ve en çok ihtiyacı olanlarla paylaşırsınız!

Diğer şifalı bitkiler

Başa dön