Cehennemde bile kabul edilmeyecek kadar büyük kötülük ve günah işlemiş bir yaratık: Tanrı ve Şeytan tarafından lanetlenmiş, cehennem standartlarına göre bile çok kötü olduğu için Dünya'da dolaşan bir adam olan halk yaratığı Corpo-Seco efsanesinin hikayesinin özeti budur.

Bu makaleyi Kuru Ceset'in kökeni ve efsanesi hakkında temel bilgilerle hazırladık, bu yüzden onun hakkında her şeyi öğrenin ve bu efsanevi ve oldukça korkutucu varlıkla olası bir karşılaşmaya hazırlıklı olun. Bir göz atın!

Body-Dry'ın Kökeni

Corpo-Seco efsanesinin kökeni oldukça belirsizdir, ancak folklorumuzla ilgilenen akademisyenler arasında Avrupa'da ortaya çıktığı ve Portekizli sömürgecilerimiz tarafından Brezilya'ya getirildiği ve daha sonra ülkemizin kültürel özelliklerine uyarlanıp şekillendirildiği konusunda neredeyse bir fikir birliği vardır.

Anlatıyı inşa eden etkiler çok iyi bilinen ölümsüz Avrupa'da, özellikle de Hıristiyanlar arasında zaten popüler olan hayaletler ve cennette ya da cehennemde hoş karşılanmayan yaratıklar o dönemde popüler hayal gücünün bir parçasıydı.

Getty Images Pro / Canva'dan RomoloTavani

Bununla birlikte, bu efsanenin muhtemelen köleleştirilen ve Brezilya'da bulunan Afrikalı siyahlardan etkilendiğini belirtmek önemlidir, çünkü birçok insanın düşündüğünün aksine, zombi̇ fi̇gürü afri̇ka kültüründe doğdu - kelime "zombi" Afrika dili Kimbundo'dan gelmektedir: "nzumbi" Bu da demek oluyor ki "ceset".

Dolayısıyla Corpo-Seco efsanesi bir tür yamalı yorgan gibidir, çünkü hem Avrupalı hem de Afrikalı etkiler almıştır, elbette Brezilya halkının kimliği oluşurken kazandığı kişiliğin yanı sıra.

Vücut Kurusu Efsanesi

Güney ve Güneydoğu bölgelerinde oldukça iyi bilinen Corpo-Seco, hikayenin versiyonuna bağlı olarak yaşamı boyunca bir veya daha fazla büyük kötülük yapan bir yaratıktır. En yaygın olanı, kendi annesine işkence ettikten sonra öldürdüğünü söyler.

Bu affedilmez büyük günah yüzünden, bu hataları yapan adam cennete kabul edilmedi, tabii ki, ama cehennemde yaşamak için çok kötü olduğu bile düşünülüyordu. Ancak artık hayatta değildi, bu yüzden ölümsüz bir halde dolaşmaya mahkum edildi.

Beslenemeden ya da dinlenemeden yeryüzünde dolaşmaya mahkûm edildi, bu yüzden her zaman yorgun ve oldukça stresli Bu da onun lanetini yerine getirir, çünkü insanlara, özellikle de Tanrı'nın yolundan sapmış olanlara musallat olmakla görevlendirilmiştir.

İsmi, kendini besleyemediği için vücudunun oldukça kavruk ve ince olmasından geliyor - bu yüzden ona Body-Dry deniyor, çünkü sadece kömürleşmiş bir kemik ve deri koleksiyonu ve gömüldüğünden beri uzaması durmayan kocaman tırnakları ve saçları var.

İnsanlara doğrudan saldıramasa da, Kuru-Beden onları her zaman dehşete düşürür ve korkutur ve bunu bu eylemden zevk aldığı için değil, yorucu ve yıpratıcı durumundan dolayı çok stresli ve gergin olduğu için yapar.

Brezilya'da Corpo-Seco

Kuru Gövde efsanesi Güneydoğu ve Güney bölgelerinde çok daha iyi bilinmektedir. Güneyde bazı insanlar bu yaratığı, durmadan uzayan tırnaklarının büyüklüğü nedeniyle Unhudo olarak adlandırmaktadır.

Orta Batı bölgesinde daha çok Bradador olarak bilinir ve Corpo-Seco'nun sıska bedeni gibi fiziksel bir çerçeveye sahip olmak yerine, sadece Şafaklarda dolaşan azaplı bir ruh Korkutucu sesleriyle insanları dehşete düşürmek ve iyi bir gece uykusu çekmelerini engellemek için kırsal bölgeleri istila ediyor.

inhauscreative by Getty Images Signature / Canva

Kuzeydoğu bölgesinde temel farklılık Corpo-Seco'nun lanetinin nedeni ile ilgilidir. Bu halk efsanesine inanan Kuzeydoğuluların çoğuna göre Corpo-Seco cinayet işlemek ve işkence yapmak yerine aslında Tanrı'ya verdiği bir sözü yerine getirmemiştir.

Kuru Vücut Hakkında Merak Edilenler

Kuru Gövde adı verilen bu folklorik yaratıkla ilgili bazı merak edilenlere göz atın:

- Vücut Kurusu efsanesi genellikle belirli bir günahı işleyen bir kişinin başına gelenleri göstermek için anlatılır, bu nedenle cinsel istismar, uyuşturucu ve içki bağımlılığı vb. hakkında konuşan varyasyonlar vardır.

- Paraná'da bu efsanenin Corpo-Seco'nun Ervin Schindler adında bir Alman göçmen olduğunu, zengin olduğu takdirde Aparecida do Norte'ye yürüyeceğine söz verdiğini, ancak sonunda zengin olduğunda sözünü tutmadığını anlatan ünlü bir varyasyonu vardır.

- Corpo-Seco'nun nerede kaldığına dair bir şeyler söyleyen iki ana versiyon, genellikle hayattayken yaşadığı yere yakın bir bölgede yaşadığını söylerken, bir diğeri kavşaktan kavşağa dolaştığını söylüyor.

Filmlerde, dizilerde ve kitaplarda Body-Dry

Folklorumuzun ünlü bir yaratığı olan Kurutulmuş Beden, sanatsal çalışmaları çoktan etkiledi ve ilham verdi. Bazılarına göz atın:

İfşa / Netflix

- "Görünmez Şehir" (2020): Netflix için üretilen ve bir polisin folklorumuzdan figürleri içeren bir gizemi araştırmasını gösteren bu dizide, Corpo-Seco her zaman kaos ve çok sayıda sorun ekerek ortaya çıkıyor.

- "The Body-Dry" (2018): Yazar Batuta Ribeiro'nun bu kitabı, bu efsanenin modern ve daha yetişkin bir versiyonunu isteyenler için ideal olan Vücut Kurusu efsanesinin çok gerçekçi ve korkunç bir versiyonunu gösteriyor.

- "The Body-Dry: the Thing-Ruin in Verse" (2016): Eğer bir şiir hayranıysanız, Maurício Pereira'nın bu kitabında yer alan bu efsanevi yaratığın hikayesinin manzum versiyonunu seveceksiniz.

Siz de beğenebilirsiniz

  • Ve başsız katır efsanesini gerçekten biliyor musunuz? Şimdi öğrenin!
  • Brezilya'daki folklor efsanelerinin bıraktığı dersler üzerine düşünün
  • Brezilya folkloruna değer vermenin neden bu kadar önemli olduğunu anlamak

Artık Kuru Ceset efsanesinin ana detaylarını bildiğinize göre, folklorumuzun bu efsanesini daha da derinlemesine araştırmak ve hakkında her şeyi öğrenmek için belirttiğimiz kitaplardan yararlanmaya ne dersiniz? Sadece çok korkmamaya dikkat edin, hein!

Başa dön