Analitik Psikolojinin yaratıcısı psikolog ve psikiyatrist Carl Gustav Jung, "Kendi içimizde yüzleşmediğimiz şeyi kader olarak buluruz" diye yazmıştır. Başka bir deyişle, kaçtığımız ya da kendimiz ve hayatımız hakkında karar vermediğimiz her şey eninde sonunda yolumuzu kesecek - hatta o yolu belirleyecek! - ve kader gibi görünecektir. Bu yüzden kaçışçılığa karşı dikkatli olmamız gerekir.

Bu nedenle kaçmak çok tehlikelidir - bu kaçış her ne olursa olsun: gerçeklikten, bir sorundan, bir karardan, bir ilişkiden, sorumluluklardan, çatışmalardan vb. Kaçmak çözmekten çok farklıdır: çözmemektir!

Kaçışçılığın tehlikelerini ve bununla nasıl başa çıkabileceğinizi anlayın!

Kaçışçılık nedir?

Kısacası, Psikolojiye göre, kaçışçılık "gerçek dünyadan" kaçmamıza, bir durumla, bir kişiyle, bir çatışmayla vb. yüzleşmekten kaçınmamıza yardımcı olan bir stratejidir. Normalde bu kaçışçılık, bu durumları veya bu insanlarla olan ilişkileri çözmek veya bu ortamlarda bulunmak ve hatta tüm bunlarla yüzleşmek hoş olmadığı için gerçekleşir.

Getty Images / Canva'dan muhammad bahmudah

"Houdini sendromu" olarak da bilinen (19. yüzyılda başarılı olmuş efsanevi Macar kaçışçıya atfen) kaçışçılık çok tehlikeli olabilir ve diğer semptom ve sorunların yanı sıra erteleme, karar verme korkusu, anksiyete, aşırı endişe gibi sorunlara neden olabilir.

Kaçış örnekleri

Kaçış, ister büyük durumlarda ister küçük durumlarda olsun, davranışlarımızda mevcuttur. Örneğin, kendinizi hiç sosyal ağ akışınızda gezinirken ya da bulaşıkları yıkamak veya başka bir şey gibi bir zorunluluktan kaçmak veya onu ertelemek için rastgele videolar izlerken bulmadınız mı?

Ve 'daha büyük' bir örnek vermek gerekirse, kaç kişi artık bir ilişki içinde olmak istemediğinde, gözlerinin içine bakıp bittiğini söylemek zorunda kalmamak için partneriyle buluşmaktan kaçınır?

Dizi maratonları, bitmek bilmeyen video oyunları, kitaplar, aşırı fiziksel egzersiz, toplantılardan kaçınma, görevleri erteleme, kararları erteleme... Kısacası, kaçışçılık birçok davranışta mevcuttur.

Kaçmak her zaman en iyi seçenek midir?

Tabii ki hayır, ama ondan önce, kaçmanın evet, iyi bir seçenek olduğu gerçeğinden bahsedelim. Günümüzde, talepler ve fedakarlıklar toplumunda yaşıyoruz. Kısacası, "onlar uyurken çalışmak" deyimi işlerin nasıl olduğunu çok iyi özetliyor.

Karmaşık ilişkilerin yanı sıra yorucu işler, sıkıcı yükümlülükler ve bizden giderek daha fazlasını talep eden birçok sorumluluk sürdürülüyor. Yani evet, kaçmak ve vazgeçmek bir seçenek. Bu hakka sahipsiniz ve temelli vazgeçtiğiniz için kendinizi başarısız veya zayıf hissetmemelisiniz.

"Termometre" nasıl hissettiğinizdir: eğer kaçmak hem kısa hem de uzun vadede bir çözüm gibiyse, iyi bir çözüm olabilir. Ancak, kaçmak huzursuzluk ve suçluluk gibi kısa vadeli sorunlar veya başarısızlık veya görevleri yerine getirememe gibi uzun vadeli sorunlar getirdiyse, bunun en iyi seçenek olmadığını kabul etmeniz gerekir.

İdeal olarak, kaçmak bir seçim olmalıdır. Yani, ideal olarak, bilinçli bir şekilde kaçmayı seçmelisiniz. Ancak, sadece rahatsızlıktan kaçmak için kaçıyorsanız, bu bir sorundur (veya sorun haline gelebilir ve/veya sorunlara neden olabilir).

Balondan çıkmamız gerekiyor

Bir şeyi sadece hareketsiz kalarak veya durgunlaşarak çözebilmeniz veya başarabilmeniz nadirdir, öyle değil mi? Örneğin bir futbol maçı düşünün: takımlardan biri sürekli toptan kaçarsa, oyunu kazanmaları imkansızdır, öyle değil mi?

Bu yüzden konfor alanında olmanın keyifli olduğunu anlamanız gerekir. Evet, elbette öyle. Konforumuz için bu kadar çok şey adar, çabalar ve fedakarlık yaparız, ancak sonsuza dek bir konfor alanında yaşamak konfor bölgesi - veya bir tane icat etmek - özellikle uzun vadede oldukça olumsuz olabilir.

siriwannapatphotos / Canva

İşte bir başka örnek: Elbette koşmaktan büyük keyif alan insanlar var. Ancak sokak koşucularının büyük çoğunluğu, faaliyet eğlenceli olsa ve faydalar sağlasa da, koşmaya karar vermenin her zaman bir çaba gerektirdiğini bildiriyor.

Başka bir deyişle, ister bedene ister zihne yönelik olsun, koşmanın faydalarından yararlanmak hareket etmeyi, yataktan kalkma, kıyafetleri değiştirme, koşu ayakkabılarını giyme ve koşmaya gitme kararından kaçmamayı veya kaçmamayı gerektirir.

Sorunlardan kaçmayı nasıl bırakabilirim?

Kaçıştan kaçınmanıza ve sorunları çözmenize yardımcı olacak 5 ipucu içeren bir liste hazırladık. Her birine dikkatlice göz atın!

1 - Çaba-ödül ilişkisi kurun

Bu, her zaman sırayı tersine çeviren ve yükümlülüklerini yerine getirmeden önce eğlenen (veya kaçan) görevdeki erteleyiciler içindir. Bu zor olsa da (özellikle ilk başta), eğlenmenizi veya yapmanın "havalı" olduğu şeyleri yükümlülüklerinizi yerine getirme koşuluna bağlamanız gerekir.

Bir saat video oyunu oynamak istiyorsanız, ancak evi temizlemeniz gerekiyorsa, oyuna başlar ve süpürmeyi sonraya bırakırsanız, oyunu (eğlenceli olan) kapatıp sıkıcı bir şey yapmak için ne gibi bir teşvikiniz olacaktır? Ancak, video oyununu sıkıcı görevi tamamlamak için bir ödül olarak belirlerseniz, iyi çalışacaktır.

2 - Dinlenme anlarını tanımlayın

Kelimenin tam anlamıyla Pazar'dan Pazar'a çalıştığınızı düşünün. Hiç dinlenmeden geçen iki ya da üç haftanın ardından yorgunluk ve bitkinlik seviyeniz yükselirken odaklanma, konsantrasyon ve motivasyon seviyeniz düşecektir. Bu nedenle, sorumluluk ve yükümlülük anlarını dinlenmeyle serpiştirmek çok önemlidir.

Dinlendiğinizde, rahatladığınızda ve eğlendiğinizde, yükümlülüklerden kaçmanız gerektiği hissi azalır, çünkü onlarla uğraşırken hissettiğiniz yorgunluktan kurtulmuş olursunuz. Bu nedenle, boş zamanlarınıza ve dinlenmenize değer verin!

3 - Kararlarınızın ve hareketinizin meyvelerine değer verin

Diploma, bir kağıt parçası olsa bile, önemli bir ritüeli yerine getirmek için vardır: mezun olmak için yıllarca çaba ve özveri gösterdikten sonra, nihayet bu zorluğu tamamlarsınız, bunun için tanınır ve değer görürsünüz ve hayatınızın yeni bir aşamasına geçersiniz. Sembolik olsa bile, diploma öğrenciler olarak çabalarımızın meyvesidir.

Çabalarımızın meyvelerini görmediğimizde veya takdir etmediğimizde, çaba göstermek giderek daha da zorlaşır, çünkü kendinizi "buz tutmuş" gibi hissedersiniz. Her gün veya zaman zaman, başarılarınız ve elinizden gelenin en iyisini yaptığınız için kendinizi tebrik edin.

4 - Her zaman sonuçları düşünün (ve bu arada hareket edin!)

danleap from Getty Images Signature / Canva

Sabah 7'de kalkmanız gerekirken saat 7.15 olmuşsa ve siz hala piyango kazansanız hayatınızın nasıl olacağını hayal ediyorsanız, bu durum işleri zorlaştıracaktır. Hayal kurduğunuzu veya yapılması gerekenlerden kaçtığınızı fark ettiğinizde, sonuçlarını düşünün (ve bu arada harekete geçin).

Örneğin: işe yarım saat geç kalmanın ciddi sonuçlarını düşünürken, hazırlanın. Düşüncenin sonunda, geç kalmanın çok kötü bir karar olacağını fark edecek ve ayrıca evden çıkmaya hazır olacaksınız.

Ah, ve empatinin farkında olun. Örneğin, bir ilişkiyi bitirmekten kaçmak ve bir ihanet veya evlilik dışı ilişkide "saklanmak" sizin üzerinizde herhangi bir olumsuz etki yaratmayabilir. Ancak, partnerinize çok zarar verebilir. Bu nedenle, sonuçların diğer kişiyi de etkileyebileceğini düşünün!

5 - Profesyonel yardım alın

Yapılması gerekenleri yapmakta, karar vermekte, gerçek ile fanteziyi, eğlence ile yükümlülükleri ve diğer kaçış türlerini dengelemekte gerçekten çok zorlandığınızı hissediyorsanız, yardım isteyin.

Bir psikologla terapötik bir süreç başlatarak, kaçma ve/veya kaçınma davranışınızın kökeninin ve sonuçlarının ne olduğunu anlayacaksınız, bu da onunla daha yüzleştirici bir şekilde başa çıkmanızı ve hatta bazı durumlarda durumu kalıcı olarak çözmenizi sağlayacaktır.

Hayatınızın kontrolünü kaybetmeyin

Bu yazı Jung'dan bir alıntıyla başladı ve son konu olan bu yazı da yine aynı yazardan bir alıntıyla kapanacak: "Ben başıma gelen şey değilim, ben olmayı seçtiğim şeyim".

geralt from pixabay / Canva

Başka bir deyişle, her zaman olduğumuz kişi haline geliyoruz. Bir üniversite ödevini son dakikaya bıraktığınızda, doğru yapılmaması riskini alırsınız. Gerekli bir fiziksel egzersizi, öğleden sonrayı video oyununda geçirme eğlencesi yerine koyduğunuzda, sağlığınız ve vücudunuz için risk alırsınız.

Kısacası, verdiğimiz her mikro karar hayatımız olan makroyu etkiliyor. Bu nedenle, evet, birçok şeyin gerçekten siz müdahale edemeden gerçekleştiğini anlayın; ancak, diğer birçok şeyle daha uygun bir şekilde başa çıkabilirdiniz, ancak ne yazık ki kaçtınız ve kendi haline bıraktınız ve bunun sonuçları olacak. Öyleyse, hayatınızın dizginlerini elinize alın!

Siz de beğenebilirsiniz

  • Erteleme bir alışkanlık mı yoksa bir hastalık mı? Öğrenin
  • Günlük olarak duygularla başa çıkmak için ipuçları
  • Ertelemenin kazanmasına izin vermemenin yolları

Artık kaçışın ne olduğunu, bu davranışın örneklerinin ve sonuçlarının neler olduğunu bildiğinize göre, daha az kayıtsız bir yaşam sürmek ve hedeflerinizin peşinden daha kararlı bir şekilde gitmek için ipuçlarımızı uygulamaya ne dersiniz?

Başa dön