Kan grubu O diyeti - Ne yemeli ve nelerden kaçınmalı

Bir kişinin kan grubu, biyolojik açıdan o kişi hakkında sahip olabileceğimiz en önemli bilgilerden biridir. Örneğin, bu veriler sayesinde o kişinin kime kan bağışlayabileceğini ve kimden kan alabileceğini anlayabiliriz.

Bunun nedeni, hepimiz bu kırmızı sıvıdan yapılmış olsak da, herkes için aynı olmamasıdır. Aynı zamanda pozitif veya negatif Rh olan dört kan grubu vardır. Böylece, bir bireyin kanı: A+, A-, AB+, AB-, B+, B-, O+ veya O- olabilir.

Kan grubunuzun ne olduğunu belirlemek için bir kan testi yaptırmanız gerekir. Bundan sonra, Peter d'Adamo tarafından yaratılan kan grubu diyetinin evrenini keşfedebilirsiniz. Ona göre, yediğimiz yiyecekler, sahip olduğumuz kan grubuna bağlı olarak organizmalarımızı farklı şekillerde etkiler.

Bu nedenle, pozitif veya negatif O kan grubuna sahip bir kişi, hastalıklardan kaçınmak ve vücudun iyi çalışmasını sağlamak için başka bir kan grubuna sahip birinden farklı beslenmelidir. Aşağıda, bu kan grubu için diyet hakkında daha fazla bilgi edinin!

Her bir gıda türünün etkisini anlamak

Peter d'Adamo tarafından savunulan kan grubu diyeti, bizim için üç grup gıda olduğunu tanımlar. Hastalıkları önleyen ve iyileştiren faydalı gıdalar, vücudumuz için kayıtsız olan nötr gıdalar ve hastalığa neden olabilen zararlı gıdalar.

August of Richelieu / Pexels

Bunun nedeni, sahip olduğumuz kan grubuna bağlı olarak her gıdanın kanımızla farklı bir şekilde etkileşime girmesidir. Örneğin, sindirimi kolaylaştırabilir veya engelleyebilir, daha fazla tükürük üretimini teşvik edebilir veya caydırabilir, bağışıklığı güçlendirebilir veya zayıflatabilir ve toksinlerin atılmasını teşvik edebilir veya biriktirebilirler.

Bu şekilde, kan grubunuza iyi gelen yiyecekleri bilirseniz vücudunuzun daha verimli çalışmasını sağlayabilirsiniz. Aşağıda, O kan grubu için hangi bileşenlerin en uygun olduğunu keşfedeceksiniz!

O kan grubuna iyi gelen yiyecekler

O tipi kan avcı bir profile sahiptir. Başka bir deyişle, vücutta tam olarak işlev görebilmesi için protein açısından zengin bir diyete ihtiyaç duyar. Peki bu kan grubuna sahip olanlar için en iyi protein kaynakları nelerdir?

O kan grubuna iyi gelen yiyecekler şunlardır: etler (sığır eti, geyik eti, karaciğer, kuzu eti, koyun eti, manda eti ve dana yüreği), balık (morina, levrek, kılıç balığı ve dil balığı), zeytinyağı, keten tohumu, tohumlar (kabak, ayçiçeği ve susam), fındık ve sebzeler (deniz yosunu, soğan, hindiba, karahindiba, ıspanak, pancar yaprağı, balkabağı, pazı, enginar, tatlı patates, brokoli, hindiba, bamya veşalgam).

Dana Tentis / Pexels

Ayrıca şu yiyeceklere de izin verilir: siyah fasulye, erik, muz, böğürtlen, kiraz, incir, ahududu, guava ve mango. Baharatlar safran, maydanoz, köri, kırmızı biber ve keçiboynuzu olabilir. Listelenen tüm bileşenlerin sindirilmesi için çok fazla mide suyuna ihtiyaç vardır ve bu tam olarak O kanın vücuda sunduğu şeydir.

Nötr gıdalar

O kan grubu için nötr gıdalar, tedavi etmeyen ve hastalığa neden olmayan gıdalardır, bu nedenle vücut için kanıtlanmış bir faydayı temsil etmedikleri için abartılmadan tüketilebilirler:

Devekuşu, tavşan, at, tavuk, hindi, güvercin, sülün ve keçi eti; ton balığı, köpek balığı, sazan, uskumru, alabalık, midye, karides, yengeç, istiridye, ıstakoz ve sardalya gibi balık ve deniz ürünleri; badem, kanola, susam, ceviz ve morina karaciğeri yağları; badem, fındık, macadamia, tohum veya çam fıstığı olabilen fındık.

Bu durumda karbonhidratlar organizma için nötr kabul edilir ve yenebilir: amarant, pirinç, yulaf, çavdar unu, çavdar veya glutensiz ekmek, kinoa, karabuğday ve tapyoka. Sebzeler arasında kırmızı ve yeşil fasulye, soya, bezelye ve nohut.

Vie Studio / Pexels

Kabak, kereviz, su teresi, marul, yeşil zeytin, kuşkonmaz, patlıcan, pancar, havuç, lahana turşusu, kişniş, mantar, Brüksel lahanası, bezelye, zencefil, balkabağı, yer elması, turp, biber, lahana, roka ve domates gibi çok çeşitli sebzeler bulunmaktadır.

Aşağıdaki baharatlar da nötr olarak kabul edilir: sarımsak, rezene, taze soğan, safran, biberiye, vanilya, tarçın, kakule, biber, kişniş, karanfil, stevia, tarhun, nane, defne yaprağı, fesleğen, hardal, kekik, kırmızı biber, deniz tuzu, adaçayı ve kekik.

Son olarak ananas, Trabzon hurması, şeftali, ahududu, limon, elma, papaya, karpuz, kavun, çilek, armut, nar, üzüm ve hurma meyveleri O kanı olanların vücuduna zarar vermez ya da fayda sağlar.

O kan grubu için kötü yiyecekler

O grubu kana sahipseniz yiyebileceğiniz gıdaları öğrendikten sonra, diyetinizde hangi bileşenlerden kaçınmanız gerektiğini öğrenmenin zamanı geldi. Bunlar sindirim sürecini çok kolaylaştırarak vücudunuzun salgıladığı mide sularının birikmesine neden olabilir ve örneğin gastritle sonuçlanabilir.

Bu nedenle şunlardan kaçının: pastırma, jambon, bıldırcın, yayın balığı, kalamar, ahtapot, kurbağa; krema, keçi sütü, margarin, yoğurt, kefir ve peynirler (brie, blue, parmesan, ricotta, emmental, gouda, gruyère, provolone, cottage, cheddar ve camembert) gibi süt ve süt ürünleri; beyaz fasulye ve mercimek ile fındık, fıstık, ayçiçeği tohumu ve antep fıstığı.

Dijital Buggu / Pexels

O kan grubu için diğer zararlı gıdalar şunlardır: buğday türevleri, mısır nişastası, arpa, gluten, pırasa, yonca, salatalık, kapari, patates, avokado, kiraz, kivi, portakal, hindistan cevizi, kavun ve mandalina. Yağlarla ilgili olarak, hindistan cevizi, yer fıstığı, pamuk, ayçiçeği, mısır, hint, soya ve çuha çiçeğinden kaçınılmalıdır.

Son olarak, şu içeceklerden kaçınmak önemlidir: kahve, siyah çay, bira, alkolsüz içecekler ve damıtılmış alkollü içkiler. Sıvı ve yağ tutulmasıyla mücadele etmek için kaçınılması gereken hindistan cevizi sütü, mısır şurubu, bıldırcın yumurtası, hindistan cevizi ve aspartam gibi yiyecekler de vardır.

Kan grubu O diyeti yapabilir miyim?

O kan grubu diyeti yalnızca bu kan grubuna sahip kişiler tarafından uygulanabilir. Ayrıca, tüm diyetler beslenme uzmanları gibi sağlık profesyonelleri tarafından önerilmelidir. Vücudunuzun neye ihtiyacı olduğunu ve hangi yiyeceklerin daha sağlıklı olmanıza yardımcı olabileceğini yalnızca onlar tanımlayabilir.

Siz de beğenebilirsiniz

  • Kan grupları ve kişilikler arasındaki ilişki
  • Kan grubunuz için ideal besini bulun
  • Hangi gıdaların yüksek protein içerdiğini keşfedin
  • Kan bağışının ayrıntıları hakkında bilgi edinin

Bu durumda, kan grubu diyetinin hiçbir bilimsel kanıtı olmadığını ve hatta bu nedenle eleştirildiğini belirtmek önemlidir. Bu nedenle, bunu yapmadan önce, sağlığınız için gerçekten neyin uygun olduğunu anlamak için tıbbi bir görüş alın.

Sunulan tüm içerik göz önüne alındığında, O kan grubu diyetinin çok çeşitli proteinlerden oluştuğu sonucuna varıyoruz. Bununla birlikte, sağlığınızı artırmak için yağ ve toksin birikimini teşvik edebilecek yiyeceklere dikkat etmek önemlidir. Diyete başlamadan önce her zaman tıbbi yardım alın!

Kan Grubu Diyeti serisinin tamamını takip edin

Başa dön