Yann Martel'in 11 dalda Oscar adaylığı da dahil olmak üzere birçok ödüle aday gösterilen ve 609 milyon dolarlık gişe hasılatına ulaşan "Pi'nin Yaşamı" adlı kitabından uyarlanan ve 2012 yılında gösterime giren "Pi'nin Maceraları" filmi, bir film senaryosuna uyarlanmış basit bir hikayeden çok bir hayatta kalma öyküsüdür.inanç, kader, hayatın gerçek anlamı ve insanın sorunlarıyla olumlu bir şekilde yüzleşme kapasitesi hakkında sembolizm.

Hikaye, genç Pi ve ailesinin Hindistan'daki hayvanat bahçelerinin faaliyetlerine son verip Kanada'ya taşınmaya karar vermeleriyle başlar. Yolculuk açık denizlerde yapılır, ancak gemileri batar ve bu noktada sadece Pi bir filikada hayatta kalır. Okyanusta tamamen kaybolan genç kazazede, tekneyi korkulan Bengal kaplanıyla paylaşmak zorundadır.Film boyunca Pi, kaplanı bir ıslıkla evcilleştirmenin mümkün olduğunu fark eder ve sonunda onunla derin bir bağ kurar.

Filmin kahramanı Pi'nin kendisi de zaten anlatının başında, bu travmatik durumla hayatında bir yük olarak uğraşmak yerine, okyanusta yaptığı yolculuğun "Tanrı'ya inanmak için bir hikaye" olacağını belirtiyor. Gerçek şu ki, bu film tüm insanların yaşamı için bir öğretiler denizi. Bu makalede "Pi'nin Maceraları" filminin derinliğini anlayın ve dünya hakkında daha olumlu bir görüş uyandırın.sayısız durum karşısında insan hayatı.

Fotoğraf FunkyFocus tarafından Pixabay'da

Pi'nin Maceraları filminin yorumlanması

Bu filmi izlediyseniz, metaforlar aracılığıyla tek bir hikayenin iki anlatısını ve olay örgüsünde gerçekten neler olduğunu anlattığını biliyorsunuzdur. Açık denizlerdeki macera sırasında Pi, diğer bazı hayvanlarla birlikte bir filikadadır ve kısa süre sonra öldürülürler. Olay örgüsünde hayatta kalan ve bu yolculukta genç Pi'ye eşlik eden tek hayvan Bengal kaplanıdır.Filmin bir noktasında Pi, kaplana ıslıkla komut vermeyi başarıyor ve bir şekilde hayvana yaklaşıyor.

Pi ve kaplan, genç adam kurtarıldığında ayrılırlar ve hikâyenin sonunda Pi'nin anlattığı hikâyenin çoğunun, gerçeklerin gerçek versiyonundan kendisi tarafından yapılan bir değişiklik olduğunu görebiliriz.Aynı zamanda bu korku duygusuyla başa çıkmayı öğrenmesini sağlayan da Pi'nin kendisiydi.

Küçük Pi'nin gerçek olanın acımasızlığını yumuşatmak için bambaşka bir hikayeyi hayata geçirdiğini anlayabiliriz. Ve o kadar ikna ediciydi ki, metaforik versiyon tüm medya tarafından gerçek olarak kabul edildi.

Olay örgüsünün aşırı karmaşıklığını ve derinliğini tamamlamak için Pi, filmin sonunda bir kişiye hikayenin iki versiyonundan hangisini daha çok sevdiğini sorar ve cevap olarak "ikincisini" alır. Bununla, neye inandığımızı seçme gücüne sahip olduğumuzu ve sonuç olarak yaşam durumlarına bakış açımızı seçebileceğimizi anlayabiliriz. Bunun nasıl olduğunu etkilediğini bilmek önemlidir.hayatlarımızı yaşayacağız.

Fotoğraf 1980supra tarafından Pixabay'da

Pi'nin kutsallığı: gökyüzü, deniz ve kaplan

Filmde, gökyüzü ve denizin birlikte temsil ettiği gücü, fırtınanın, karanlığın, dehşetin, Pi'nin kaplanın gözleri önünde hissettiği korkunun ve suların ürkütücü hareketlerinin ortasında bir araya geldiklerinde görebiliriz. Bu unsurların birleşimi insanın doğal yönlerini güçlendirir: korku, hayatta kalma arzusu ve kaplanın her zaman beslenmesini sağlamak için ihtiyaç duyduğu vahşi tarafPi'ye herhangi bir zarar vermeyin.

Filmin bu ayrıntıları, her insanın, bu durumda genç Pi'nin içinde var olan Kutsal'ı vurgular. Doğa birleştiğinde, ister suların sakinliğinde ister rüzgarın neden olduğu fırtınalarda olsun, Pi, dünyanın kendisinin merkezi olduğu Evren'in yansıması haline gelir: o anda gözlemleyebildiği tek şey, tüm bu korkutucu durumların önünde ve içinde gerçekte kim olduğudur.bazı anlar, güzel.

Bununla, Pi'nin derin Kutsallığının huşu ve merak, büyü ve korkunun bir karışımı olduğunu anlıyoruz. Gökyüzü, deniz ve kaplan, genç Pi'yi her şeyin kontrolünü elinde tutan sürekli eylemlere ve koşullanmalara bağlı bir deneyimi teşvik eder. Kahramanın zihni her şeyi daha güzel hale getirir, çünkü hayatın getirdiği durumları nasıl ele alacağımızı ve nasıl göreceğimizi seçme gücüne sahibiz.hediyeler.

Fotoğraf Toprak Babacan tarafından Pixabay'da

Manevi anlam

"Pi'nin Maceraları" filminde genç Pi, umutsuz bir senaryonun ortasında elde ettiği her küçük başarı için şükrederek izleyiciyi etkiliyor. Kaplanın varlığı bile bize, bir şekilde tehdit edildiğimizde bile, hayatın zorluklarının amaçlarımızı bir kenara bırakmamamız için motivasyon görevi gördüğünü gösteriyor. Analiz ederseniz, Pi film boyunca kaplanı besliyor, kaplanınBu da acı içindeyken bile korku ya da şüphe yüzünden başka bir canlıyı ihmal etmediği anlamına gelir.

Bu anlatının ruhani tarafı çok derin ve durumları sadece gerçek hayatta fırtınalardan geçerken izlediğimiz olumsuz kalıpla değil, çeşitli açılardan görmemizi sağlıyor. Etrafımızda her zaman birçok şey oluyor ve her birinin nasıl çözüleceğine karar veren şey davranış biçimimiz.

Pi, babasının aklını ve felsefesini takip eden genç bir adamdı ve bu kadar çok olumsuz olayla karşı karşıya kaldığında, Kutsal ile bağlantı kurdu ve daha derin olmaya ve minnettar bir şekilde hareket etmeye başladı, bu da filmin maneviyatı hakkında daha fazla soru ortaya çıkarıyor. Belli bir şekilde, bir sıkıntı anında ruhumuzun uyandığını ve daha büyük bir güce, Tanrı'ya döndüğünü anlayabiliriz.Ama hayata inanmaya başlamak için bir fırtınaya ihtiyacımız var mı?

Fotoğraf: Pexels on Pixabay

Pi'nin Maceraları öyküsünden çıkarılacak ders nedir?

Filmle ilgili bu açıklamalardan sonra, hikayenin özünün inanç ve biz insanların yaşam koşullarıyla karşılaştığımızda sahip olduğumuz konum olduğunu anlayabiliriz. Bu kadar umutsuzluğun ortasında bile, kahraman savaşmayı başarır. Bu kadar çok korku hissetmesine rağmen, sağlam durmayı ve yaşam arzusunu asla azaltmamayı başarır. Pi, bir trajediyi bir rüyaya dönüştürme yeteneğine sahiptir.Fırtınalı sahneler onu korkutabilir ama durduramaz!

Siz de beğenebilirsiniz
  • İnsan zihni hakkında konuşan 5 filme hayran kalın
  • 'Yeryüzündeki Yıldızlar Gibi' filmi disleksi sorununu nasıl ele alıyor?
  • 'Ölü Ozanlar Derneği' filminin ardındaki öğretiyi öğrenin

Sıkıntı yaşadığınızda şikayet edip pes mi edersiniz yoksa şükredip sebat mı edersiniz? Pi, sebat ve iyi niyetin bir örneğidir. Her zaman pozitifti ve zorlukları kazanmak için kullandı, tıpkı kaplanı evcilleştirmeyi öğrendiğinde ve onu beslediğinde yaptığı gibi. Bu genç adamın film boyunca bize gösterdiği tüm umut ve cesaretin yanı sıra, hiçbir zamanYeni bir hikaye yaratmak istedi, hayata duyduğu güçlü aşkla yeniden başladı.

Pi, bize iki hikayeyi sunarken, insanların her zaman iki seçeneği olduğunu vurguladı: hayatı olumlu ya da olumsuz bir şekilde görmek. Ancak olumlu olmanın gerçek dışı bir dünyada yaşamak anlamına gelmediğini, sadece iyimser olmak anlamına geldiğini, çünkü her şeyin bize bağlı olduğunu bilin.

Başa dön